Jump to content
  • 0

L2j Acis primeval island problem spaawn


FunkyLOveR

Question

γεια σε ολους..

Εχω βαλει στον σερβερ μου για pvp Zone to promeval island.

αλλα το θεμα ειναι οτι στο zone.xml ειναι towzone..τελος παντων το αλλαξα και το εκανα damage zone..

το καλο ειναι οτι οι παιχτες μπορεουν να βαρεσουν ο ενας τον αλλον..το κακο ειναι οτι οταν πατανε tο village δεν κανει τιποτα..

και στο cmd του gameserver μου βγαζει ενα "Request restart point null' ...ξερι κανεις τι μπορει να φταίει?

χρησημοποιω l2jAcis

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Είσαι σίγουρος 100% ? γιατί νομίζω το έχω δοκιμάσει και αυτό (δηλαδή να το σβήσω και να το βάλω αλλού ) αλλά δεν είχε πιάσει

Diavase to reply m meta tou baggou..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Apla delete apo peacezone pane sta town zone thelei ena value ispeace=false sta xml k telos (psakse sta zones giauto to ispeace gt dn thimame pws einai akrivos)

Gia ta spawns apla kaneis edit oti thes sto spawn x y z tou townzone primeval.

να έτσι είναι 

<zone type="TownZone" shape="NPoly" minZ="-4290" maxZ="-1290"><!-- Primeval Isle (Town Zone) -->
<stat name="townId" val="19" />
<node X="10408" Y="-27395" />
<node X="12065" Y="-25334" />
<node X="12223" Y="-23159" />
<node X="10424" Y="-22340" />
<node X="9566" Y="-23131" />
<node X="9290" Y="-24261" />
<spawn X="10468" Y="-24569" Z="-3645" />
</zone> 
 
που να ψάξω το ispeace?
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όπως και να'χει πρέπει να είναι μέσα στο xml zone το οποίο θέλεις. 

Κοίτα τις συντεταγμένες που σου έδωσα, και βάλε τις δικιές μου να πιάσει όλο το PI όπως πρέπει.

 

Απλά βάλτο μέσα στο DamageZone ή ArenaZone που θέλεις. 

Επειδή δεν ξέρω τι έχεις κάνει ακριβώς μέσα στα Zones σου, ανέβασε κάπου όλο το zones folder και στείλτο μου να στο διορθώσω όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όπως και να'χει πρέπει να είναι μέσα στο xml zone το οποίο θέλεις. 

Κοίτα τις συντεταγμένες που σου έδωσα, και βάλε τις δικιές μου να πιάσει όλο το PI όπως πρέπει.

 

Απλά βάλτο μέσα στο DamageZone ή ArenaZone που θέλεις. 

Επειδή δεν ξέρω τι έχεις κάνει ακριβώς μέσα στα Zones σου, ανέβασε κάπου όλο το zones folder και στείλτο μου να στο διορθώσω όπως πρέπει.

https://www.mediafire.com/?e3bn3r9jkgdxf1r ορίστε ! 

 

Το θέμα είναι οτι χρησιμοποιώ (ίσως και λανθασμένα το damagezone επειδή δεν υπάρχει flagzone) εγώ θέλω να είναι κανονικό area να μπορείς δηλαδή να παίρνεις pvp και pk απλά όταν πεθαίνει να σε ξαναβγάζει εκεί ... και για αυτό και αν αύριο μεθαύριο θελήσω να κάνω έτσι και το cruma tower Που λέει και ο φίλος Μέλρον τι πρέπει να κάνω ; (το λέω γιατί μου έδωσε να αντικαταστήσω κάτι στο L2Townzone.java) 

 

Εdit λοιπόν τελικά μετά απο 100000 ζόρια είχε δίκιο ο reborn12 μέσα στο l2townzone.java έχει μια βλκεια που λεει ispeace=true το κανα false έπειτα εσβησα απο το peacezonexml το primeval και το αφησα ετσι οπως ειναι στο town και βουαλα λειτουργησε ... 

Μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν σε όσους με βοήθησαν ... για ένα τόσο απλό φαινομενικά ζήτημα δεν έκατσε να κάνει ούτε ενα ρεπλυ 1 απο το forum του ασις ουτε ο ιδιος ο tryskell λες και ήμουν υποχρεωμένος να το ξέρω αυτό το πράγμα... αν είναι δυνατόν... 

Edited by TEOGR_hItMaKeR
Link to comment
Share on other sites

  • 0

https://www.mediafire.com/?e3bn3r9jkgdxf1r ορίστε ! 

 

Το θέμα είναι οτι χρησιμοποιώ (ίσως και λανθασμένα το damagezone επειδή δεν υπάρχει flagzone) εγώ θέλω να είναι κανονικό area να μπορείς δηλαδή να παίρνεις pvp και pk απλά όταν πεθαίνει να σε ξαναβγάζει εκεί ... και για αυτό και αν αύριο μεθαύριο θελήσω να κάνω έτσι και το cruma tower Που λέει και ο φίλος Μέλρον τι πρέπει να κάνω ; (το λέω γιατί μου έδωσε να αντικαταστήσω κάτι στο L2Townzone.java) 

 

Εdit λοιπόν τελικά μετά απο 100000 ζόρια είχε δίκιο ο reborn12 μέσα στο l2townzone.java έχει μια βλκεια που λεει ispeace=true το κανα false έπειτα εσβησα απο το peacezonexml το primeval και το αφησα ετσι οπως ειναι στο town και βουαλα λειτουργησε ... 

Μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν σε όσους με βοήθησαν ... για ένα τόσο απλό φαινομενικά ζήτημα δεν έκατσε να κάνει ούτε ενα ρεπλυ 1 απο το forum του ασις ουτε ο ιδιος ο tryskell λες και ήμουν υποχρεωμένος να το ξέρω αυτό το πράγμα... αν είναι δυνατόν... 

Καλύτερα να κάνεις ένα zone type στο eclipse να το φτιάξεις όπως θες και να γίνετε εκεί μέσα αυτό που θες..

Θα δω αν προλλάβω σήμερα να σου δώσω εγώ ένα zone patch με τον κώδικα και αν θέλεις να προσθέσεις κάτι το κάνεις. Αλλιώς από αύριο βράδυ φίλε..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλύτερα να κάνεις ένα zone type στο eclipse να το φτιάξεις όπως θες και να γίνετε εκεί μέσα αυτό που θες..

Θα δω αν προλλάβω σήμερα να σου δώσω εγώ ένα zone patch με τον κώδικα και αν θέλεις να προσθέσεις κάτι το κάνεις. Αλλιώς από αύριο βράδυ φίλε..

σε ευχαριστώ πολύ Βάγγο θα περιμένω ! Ήδη έχω κάνει ενα zone αλλά στην περίπτωση του primeval δεν λειτούργησε δεν το δοκίμασα σε κάτι άλλο !

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πέρνα αυτό, και μην ξεχάσεις το XML. Επίσης μην ξεχάσεις να βγάλεις το PI από άλλα xml zone που το έχεις βάλει..

 

https://pastebin.com/wLekdpJM

Επειδή τώρα το πρόσεξα.. Βάλε έναν αριθμό στο radius.

Π.χ 

static int radius = 100;

Edited by 'Baggos'
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sorry alla to PI den to exei piasi kala sta location opios kai an to ekane..

	+    <zone type="PvPZone" shape="NPoly" minZ="-4290" maxZ="-1290"><!-- Primeval Isle -->
	+        <node X="10408" Y="-27395" />
	+        <node X="12065" Y="-25334" />
	+        <node X="15834" Y="-19850" />
	+        <node X="8791" Y="-10223" />
	+        <node X="3487" Y="-12137" />
	+        <node X="4110" Y="-34245" />

Αν εννοείς αυτό, το έχω περίπου 3 χρόνια. Μια χαρά δούλεψε, τουλάχιστον για εκεί που παίζουν pvp. (και πίσω στα mob επίσης είναι καλά). 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πίσω από τα βράχια ναι, συνεχίζει να είναι Flag, εγώ ήθελα να πίασω ολόκληρο το νησί τότε.. Ακόμη και μέσα εκεί που είναι οι Tyrranosauroi.

Τώρα βέβαια είναι ο καθένας τι location θέλει να βάλει για να είναι σε flag.

Το PI που έχει από μόνο του στο PeaceZone πιάνει μόνο το μισό πάνω μέρος. (Εκεί που είναι τα NPC).

 

Εκεί που λες ότι δεν είναι flag, είναι κανονικά..

 

jUcFgbk.jpg

 

yB7Olad.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πέρνα αυτό, και μην ξεχάσεις το XML. Επίσης μην ξεχάσεις να βγάλεις το PI από άλλα xml zone που το έχεις βάλει..

 

https://pastebin.com/wLekdpJM

Επειδή τώρα το πρόσεξα.. Βάλε έναν αριθμό στο radius.

Π.χ 

static int radius = 100;

Ευχαριστώ πολύ Βάγγο ! μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για άλλα μέρη ;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ Βάγγο ! μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για άλλα μέρη ;

Για οποιοδήποτε μέρος θέλεις.

Απλά το μόνο που θα αλλάζεις είναι οι συντεταγμένες στο PvPZone.xml και το respawn point στο RequestRestartPoint.java (Βέβαια μπορείς να τα βάλεις και σε Config).

Δηλαδή αυτά:

	
	+           9512,	
	+           -21960,
	+           -3680
	+       },
	+       {
	+           11240,
	+           -24584,
	+           -3640
	+       }

Πιστεύω ο tazerman2 θα μπορούσε να σε βοηθήσει με τις συντεταγμένες στο PvPZone.xml. Δεν τα πάω καλά εγώ με τα location σε αυτά..

Edited by 'Baggos'
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για οποιοδήποτε μέρος θέλεις.

Απλά το μόνο που θα αλλάζεις είναι οι συντεταγμένες στο PvPZone.xml και το respawn point στο RequestRestartPoint.java (Βέβαια μπορείς να τα βάλεις και σε Config).

Δηλαδή αυτά:

 

	+           9512,	
	+           -21960,
	+           -3680
	+       },
	+       {
	+           11240,
	+           -24584,
	+           -3640
	+       }
Πιστεύω ο tazerman2 θα μπορούσε να σε βοηθήσει με τις συντεταγμένες στο PvPZone.xml. Δεν τα πάω καλά εγώ με τα location σε αυτά..

Ευχαριστώ πάλι! Για να το βάλω σε κονφιγκ σου είναι εύκολο να το βάλεις εδώ; Γιατί πολλές φορές λόγω αυτού καταλήγω να μην δουλεύουν κάποιοι κώδικες

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now


×
×
  • Create New...